Jak sprawić aby przydomowy ogród był przyjazny, atrakcyjny i bezpieczny dla dzieci?
potrzeby
Planując ogród, architekt krajobrazu bierze pod uwagę potrzeby wszystkich przyszłych użytkowników, w tym tych najmniejszych ale jakże wymagających, czyli dzieci.
Zastanawiałam się ostatnio, jak wyglądałby ogród bez roślin trujących, które stanowią potencjalne zagrożenie dla maluchów. Przyszło mi do głowy, że byłby to pusty trawnik taki jak na zdjęciu urozmaicony ewentualnie ziołami jak mięta czy szałwia. Przyznajmy, że nie jest to pasjonująca wizja, Całe szczęście jest mocno przerysowana,,choć większość roślin (i to tych najbardziej atrakcyjnych wizualnie) ma właściwości trujące. Taka na ten przykład pięknie kwitnąca hortensja składa się z trujących elementów, podobnie jak cis i wiele innych roślin. Jak zatem stworzyć piękny, bezpieczny ogród dla całej rodziny?
Podstawą jest właściwe planowanie, już na etapie projektu. Ogród jest bowiem świetnym miejscem dla dzieci do zabawy, wypoczynku i nauki.
Jak już wspomniałam większość roślin ma trujące części. Rzadko całe szczęście zdarza się, aby nasze pociechy jadły igły czy liście. Największe niebezpieczeństwo stanowią rośliny o trujących owocach jak śnieguliczka, ligustr czy kalina koralowa. Dodatkowo rośliny sąsiadujące bezpośrednio z tarasem i miejscem zabaw nie powinny mieć kolców czy cierni. Można je jednak wykorzystać do ograniczenia dostępu do niektórych części ogrodu.
czas
Dzieci rosną wraz z ogrodem i to jest kolejny z czynników, który należy wziąć pod uwagę. Miejsca do zabawy aranżuje się w taki sposób, aby po kilku latach, gdy dzieci wyrosną z huśtawek czy piaskownicy istniała możliwość zmiany przeznaczenia placu zabaw na np. dodatkowy placyk wypoczynkowy czy po prostu trawnik (oczywiście nie ten nudny z początku tekstu).
Aranżując przestrzeń bezpośrednio wokół domu zwracamy uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo. Dlatego rodzinom z małymi dziećmi odradzam instalację stawików czy innych form z głęboką wodą. Lepiej rozpatrzyć takie elementy jak tryskadełko czy płytki strumyk niż głębokie oczko wodne. Z czasem, gdy dzieci podrosną można taki wodny zbiornik dodać do kompozycji. Dobrym pomysłem jest posadzenie kilku krzewów, które szybko się odnawiają i można z nich bez specjalnej szkody wyciąć patyk czy dwa. Dzika kępa takich łatwych w uprawie krzewów może stać się doskonałą kryjówką, co dzieci uwielbiają.
zabawa
Starszym dzieciom na pewno spodoba się domek na drzewie z dala od czujnego oka rodziców. Aby zachęcić dzieci do uprawiania sportu można umieścić przy utwardzonym miejscu kosz do koszykówki, trawiaste boisko do gry w piłkę czy badmintona ale tez np. tor do gry w bule czy mini ściankę wspinaczkowa. Oprócz zabaw ogród pozwala dzieciom poznać świat przyrody.
nauka
Pierwsza wyhodowana przez najmłodszych marchewka czy szczypiorek to dla niejednego malucha niezapomniane przeżycie. Do tego dochodzą możliwości obserwacji samej przyrody , jak się zmienia wraz z porami roku i lat, jak pachnie, szumi i jak smakują własnoręcznie wyhodowane warzywa czy owoce. Małe zwierzęta jak ślimaki, ważki czy jeże i ptaki mieszkające lub odwiedzające ogród również mogą sprawić dużą frajdę.
ogród też dla dzieci
Zróżnicowany ogród ma szanse na dłuższy czas zająć dzieci i może konkurować z grami komputerowymi czy iPhone-m, dlatego aranżując przestrzeń wokół domu uczyńmy ją atrakcyjną nie tylko dla dorosłych ale i dla dzieci w każdym wieku.