Nowoczesny ogród pod Wiedniem

 

podstawowe dane:

2020 r. projekt
4000 m2 powierzchnia terenu

Posadzimy:
23 drzewa
576 krzewów
2625 bylin I traw ozdobnych
1010 roślin cebulowych


Ogród został podzielony na kilka części o nieco odmiennym charakterze. Część frontowa została ograniczona do przestrzeni wzdłuż wjazdu do garażu i wejścia do budynku. Duża rabata znajdująca się koło bocznego tarasu kuchennego oddziela część frontową od reszty ogrodu i zamyka widok z drogi dojazdowej.

Duży taras z basenem przechodzi w ograniczone murkiem rabaty. Na poziomie tarasu została zaplanowana mieniąca się kolorami wielogatunkowa rabata z bylin i traw. Niżej położone rabaty zostały obsadzone jednym gatunkiem ozdobnej trawy.  Znajdująca się między nimi ścieżka prowadzi w dół na rozległy trawnik z wielofunkyjnym boiskiem.

Trawnik przechodzi z kolei w łąkę kwitną porastającą pagórek na końcu działki. W tamtej części terenu zaplanowany został pawilon ogrodowy z letnią kuchnią i tarasem z widokiem na ogród z zupełnie innej perspektywy.


Modernistyczny budynek autorstwa pracowni Hufnagl Architekten został dosłownie wbudowany we wzgórze. Oryginalny kształt domu był inspiracją dla kształtu nawierzhni, rabat i trawnika w otaczającym go ogrodzie. Zależało nam na płynnym przejściu od geometrycznych lini w najbliższym sąsiedztwie budynku do płynnych kształtów wtapiających się w otaczający działkę krajobraz.

 


Szczególnie ważne w tym projekcie były widoki z okien. Każdy z nich został zaplanowany tak aby miał kilka scen. Rośliny rosnące najbliżej domu np na tarasie z basenem to niewielkie drzewa liściaste kwitnące wiosną na biało a jesienią przebarwiające się na pomarańczowo-czerwony kolor. Ich niewielkie parasolowate korony dadzą wrażenie przytulności i podzielą optycznie przestrzeń na strefy przynależne do poszczególnych pomieszczeń we wnętrzu.
Kolejne grupy roślin podkreślają osie widokowe, które często zakończone są oryginalnym drzewem lub elementem małej architektury. Czym dalej od budynku tym ogród staje się bardziej naturalistyczny tak aby wtopił się w sąsiadujący z terenem krajobraz.