Czym zająć dzieci w ogrodzie ?
dzieci przed ekranem
Nie pomagały klocki, książki dopiero ekran telewizora zwabił gromadę i na czas 2-3 bajek zapanowała cisza. Hmmm czy tylko ten wytwór naszej cywilizacji może być tak potężny?
Otóż nie. Co prawda w czasach mojego dzieciństwa w TV bajka była tylko wieczorami i w niedziele rano (oprócz 13 grudnia), ale już wtedy bardziej pociągały mnie zabawy w ogrodzie. Ich różnorodność, która sobie uświadomiłam była na tyle duża, że jak myślę może być i dla następnych pokoleń alternatywa dla PlayStation i TV.
Śmiem również twierdzić, że funkcja edukacyjna dobrze zaprojektowanego ogrodu jest bardziej wartościowa od Call of Duty (tatusiowie będą wiedzieć co to :).
czy ogród może być ciekawy dla dzieci
Odpowiedni projekt ogrodu, jak już pisałam w poprzednim poście dotyczącym dzieciaków może to ułatwić. Projektując biorę pod uwagę wiele czynników ale też to, jakie zwierzęta zwabi dana roślina, jaki ich układ da im schronienie i pozwoli dzieciakom je obserwować.
Wybór tych ciekawych gości jest ogromny. Jeśli wiewiórka na ten przykład zainteresuje dziewczynkę, to dla chłopca może być interesująca … rosówka – cóż `de gustibus non disputandum est`. Konieczna jest więc rozmowa z przyszłymi odkrywcami „zaczarowanego ogrodu”.
Trzeba też brać pod uwagę sąsiedztwo – nie zawsze możemy do ogrodu sprowadzić określonych gości bo niektórzy mogą być uciążliwi. Uwagi i spostrzeżenia rodziców na temat zainteresowań dzieci mogą być niezwykle przydatne. Architekt, co wielokrotnie podkreślam jest kimś w rodzaju „narzędzia”, które pozwala właścicielom (i ich pociechom) przełożyć swoje wyobrażenia o ogrodzie na funkcjonalną i estetyczną materię. Narzucenie swoich pomysłów czasami przynosi efekt niepożądany. Inwestor mieszka w ogrodzie, którego de facto nie chciał. Oczywiście ważna jest z mojej strony sugestia i zaproponowanie ciekawych, już sprawdzonych na świecie rozwiązań czy określonego stylu. No, ale odbiegam od tematu.
Co może więc odciągnąć dzieci od komputerowych czy telewizyjnych ekranów ? Niewątpliwą atrakcją ogrodu może stać się jego podstawowy budulec czyli trawnik, rośliny i odwiedzające ogród zwierzęta, owady czy płazy.
fauna i flora
Dla niektórych fascynujący może okazać się świat zmieniających się w trakcie sezonu roślin. Wzrost od nasionka do pięknego kwiatu czy smacznego wyhodowanego własnoręcznie warzywa. Same prace ogrodowe przy niewielkiej pomocy rodziców mogą również stać się świetną zabawą. Inni odkrywcy zwrócą uwagę na niewielkich gości odwiedzających ogród np. ważki, motyle, jeże, żaby czy inne niewielkie zwierzęta mogą sprawić frajdę a obserwacja ich zwyczajów stać się fascynującą przygodą. Przy niewielkim wysiłku możemy sprawić , że nasz ogród będą odwiedzały ptaki, wiewiórki, motyle…
Przydałoby się więc posadzić lubiane przez nie rośliny, które zapewnią im pożywienie i schronienie. Sadząc różne gatunki roślin dające nektar i kwitnące przez cały sezon możemy sprawić , że naszymi częstymi gośćmi będą motyle. Możemy posadzić lipę, bzy, budleje, kocimiętkę, astry, lawendę, floksy, jeżówki i wiele innych roślin, które zapewnią im pożywienie.
Wiewiórki będą nam wdzięczne za rośliny , które wytwarzają nasiona i orzeszki np. leszczynę, buka, dąb, sosny i świerk. Wyższe drzewa służą im za schronienie. Czasem korzystają z opuszczonych gniazd ptaków lub same budują kuliste gniazda. Zimą, kiedy ogród staje się nieco bardziej przejrzysty gdy rośliny tracą liście i większość z nich również zapada w stan `zimowego uśpienia` możemy cieszyć się widokiem ptaków ale o tym pisałam już w artykule nt. ptaków w ogrodzie. Dla dzieci wystarczy wtedy lornetka i regularnie napełniany ziarnami karmnik a obserwacja skrzydlatych przyjaciół może stać się świetną alternatywą dla ekranu telewizora. Wiewiórki też możemy dokarmiać. W śnieżną zimę będą wdzięczne za orzechy szczególnie laskowe lub inne nasiona bo… – zapominają gdzie schowały gromadzone w lecie zapasy.
Jeśli w okolicy znajdują się nieco zaniedbane ogrody, zarośla czy widny las czasami może zamieszkać w naszym sąsiedztwie jeż. Jeże to sprzymierzeńcy każdego ogrodu. Ponieważ żywią się ślimakami, dżdżownicami, chrząszczami a nawet małymi gryzoniami bronią nasze rośliny przed szkodnikami. Na schronienie mogą wybrać niewielką stertę gałęzi i liści w zacisznej części ogrodu. Jeże prowadzą nocne życie więc nie spotyka się ich zbyt często. W porze zimowej zapadają w letarg.
Dobrze zaprojektowany ogród ciągle się zmienia i jest pełen życia więc jest szansa, że zajmie dzieciaki na długie godziny i stanie się zaczarowanym ogrodem dzieciństwa pełnym kolorów i tajemnic.