park pod Bordeaux

październik 2013- styczeń 2014 projekt
5769 m2 powierzchnia parku
12159 m2 powierzchnia całego terenu
80 planowanych drzew w parku
od 2 do 10 m wys. wielość drzew wybranych w szkółkach
620 mb długość planowanych żywopłotów
200 planowanych krzewów
3567 roślin okrywowych
od lutego 2014 realizacja

model 3d uproszczony

Na początku wszystko wydawało się proste, miałam jedynie zmienić dobór roślinności zaproponowany przez poprzedniego projektanta. Należało tylko albo aż dodać zieleń tak, żeby podkreślić układ kompozycyjny osi głównych i stworzyć wiele wnętrz o różnym przeznaczeniu i nastroju. Skończyło się na modyfikacji niemalże całego projektu. Z planów moich poprzedników została część ogrodowa przed budynkiem i aleja cyprysowa, prowadząca do romantycznego zakątka. Największym wyzwaniem było przekonanie inwestora, żeby zdecydować się na 3 najwyżej 5 dominujących gatunków, co pozwala zbudować harmonię parku i uniknąć wcale nietaniej pstrokacizny.

Moi poprzednicy oddzielili część parkową od części basenowej ciętym żywopłotem a na wysokości budynku głównego i dla gości trejażem porośniętym różami. Układ ścieżek zaprojektowany przez francuskiego architekta jest typowy dla parku o nieco naturalistycznym charakterze. Nasadzenia planowałam w taki sposób aby idąc ścieżką otwierały się kolejne wnętrza o różnym charakterze i przeznaczeniu a proste cięte żywopłoty i regularne nasadzenia podkreślały aleję równoległa do osi głównej. Altana stojąca na dużym trawniku miała być skąpana w zieleni a widoki z niej miały być zachwycające o każdej porze roku.
wizualizacja jak będzie wyglądał park

wizualizacja leśnej części parku
Istniejące dęby stworzyły leśny zakątek a alejka wiodąca przez cienisty las kończy się jaśniejszym wnętrzem otoczonym kwitnącymi krzewami rododendronów, pierisów i hortensji.

 


Z wąskich ścieżek lasu wychodzimy na otwartą, słoneczną przestrzeń trawnika z dominującą nad nim altaną wtulona w rośliny.

 


wizualizacja parku

Inspiracje


Na podstawie tego parku można łatwo pokazać proces, który poprzedza projekt dużego terenu. Oprócz zapoznania się z wymaganiami inwestora i warunkami terenowymi potrzebna jest inspiracja. W tym wypadku dzięki uprzejmości inwestora inspiracją były dla mnie wizyty w trzech francuskich parkach

Natchnienie miały przynieść wizyty w okazałym ogrodzie publicznym Bordeaux, malowniczym Eyrignac i niezwykłym Marqueyssac. Pierwszy z nich powstał w drugiej połowie XVIII. Na początku był klasycznym ogrodem francuskim, który za Napoleona III przekształcono w klasyczny ogród angielski, jakim pozostał do dnia dzisiejszego. Stanowi piękną ozdobę centrum miasta, gdzie wśród starej architektury, pomników i rzeźb można  przyjemnie wypocząć.
widok na ścianę zieleni w parku miejscki w Bordeaux

kamienne elementy dekorują taras w parku miejskim w Bordeaux
inspiracje - park miejski w Bordeaux
widok na ścianę zieleni w parku miejscki w Bordeaux
park miejski w Bordeaux

Marqueyssac,


będącym królestwem bukszpanu, bukszpanu tak finezyjnie przycinanego, tworzącego wrażenie, jakby ogród został w pełni wyrzeźbiony. W królestwie bukszpanu prawie nie ma innych ciętych roślin. Twórcą tego arcydzieła jest Julien de Cerval, który odziedziczył tę posiadłość w 1861 i przez 30 lat tworzył to niezwykłe miejsce. Posadził tyle bukszpanu, że obecnie mówi się, że jest go ponad 150 tysięcy, przycinanego przez zastępy ogrodników. Miejsce jest doprawdy niesamowite. Zresztą nie będę się zbytnio rozpisywać, po prostu spójrzcie na poniższe zdjęcia.

 
 
XVIII wieczny Eyrignac od pięciu pokoleń pozostaje w rękach jednej rodziny. Ten równo cięty, elegancki, formalny francuski ogród rozpościera się między kilkoma budynkami. Urzeka kompozycyjną konsekwencją widoczną na każdym kroku. Jest to jednak konsekwencja wynikająca z niekonsekwencji. Otóż Eyrignac zmieniał swój wystrój. Na początku był bardzo regularny, typowo francuski ala Wersal, potem przerobiono go na bardziej krajobrazowy w stylu angielskim, aż do czasów współczesnych, kiedy to ojciec obecnego właściciela postanowił wrócić do pierwowzoru. Dzięki temu od ponad 50 lat otwierane są kolejne części ogrodu, swoiste wnętrza, a właściwie pokoje, które różnią się stylistyką przy zachowaniu oszczędności kolorystycznej. To jest kraina zieleni, bez zbędnych ozdobników.
basen ozdobny odbija cięte żywopłoty i rośliny

widok na obły trawnik w parku zabytkowym
inspiracje
cięte krzewy w parku Eyrignac
inspiracje

park ma kilka poziomów które łączą się schodami
finezyjnie cięte rośliny, inspiracje
ławka postawiona u podnuża muru obrośniętego bluszczem z widokiem na trawnik
inspiracje
widok modelu 3d wjazdu głównego
Wyprawy po parkach dostarczyły wielu wrażeń i jest to jedna z przyjemniejszych części pracy. Potem zaczęło się szkicowanie , dobieranie gatunków roślin, modelowanie terenu w 3d z wykorzystaniem modeli budynków, analiza oświetlenia – poniżej kilka próbek.

analiza jak pada cień koło budynków
wizualizacja 3d
wizualizacja 3 d budynku - widok z pawilonu koło basenu na główny budynek
wizualizacja 3d
analiza światła
wizualizacja 3d
domek dla gości ma niewielkie patio otoczone wysokimi żywopłotami
Kolejnym etapem projektu był dobór roślin. Tym razem były to konkretne egzemplarze drzew wybierane pieczołowicie przez samego inwestora w Europejskich szkółkach. Dorodne drzewa , tak wiele pięknych jak tu ograniczyć się aby nie przeładować terenu parku ?

Wreszcie powstała pierwsza pełna wersja projektu. Rzut z góry pokazujący gdzie znajdują się poszczególne elementy, uproszczony model 3d i wizualizacje pokazujące jak park mógłby wyglądać.
aleja cyprysów

wizualizacja altany w parku
altana w parku
wizualizacja jak będzie wyglądał park
wizualizacja widok z altany na park
widok na altanę w parku
wizualizacja
rzut z góry - plan parku
rzut z góry
fragment projektu zagospodarowania parku
plan zagospodarowania terenu parku