Zamierzasz założyć ogród lub zagospodarować teren zielony ? Nie znasz się na roślinach, technikach kształtowania terenu i projektowaniu ? Jeśli tak lepiej zatrudnij architekta krajobrazu. Nie stracisz niepotrzebnie nerwów, zaoszczędzisz czas i pieniądze.
W Polsce często ludzie mylą zawód architekta krajobrazu z ogrodnikiem. Ciekawe czy oczami wyobraźni widzą tego drugiego z wymienionych przed stołem kreślarskim, na którym powstaje dokładny rysunek przyszłych nasadzeń, elementów małej architektury i wykorzystanych technologii jak np. zielone dachy czy nawadnianie. Na czym polega zasadnicza różnica?
Ogrodnik zajmuje się uprawą warzyw, drzew i roślin ozdobnych, a architekt krajobrazu jest odpowiedzialny za projektowanie i urządzanie terenu. Odpowiada za kształtowanie otoczenia nie tylko przy domu ale też wokół szkoły, całego osiedla czy centrum handlowego lub miejskiego placu albo całej dzielnicy. Planuje nie tylko rośliny ale też nawierzchnie, małą architekturę, oświetlenie terenu. Zestawienia wszystkie te elementy z otoczeniem i wymaganiami klienta, w taki sposób aby miejsce zyskało niepowtarzalny charakter, będąc równocześnie funkcjonalne.
Czym zajmuje się architekt krajobrazu
Architekt krajobrazu ma wiedzę z zakresu inżynierii, materiałoznawstwa, projektowania, botaniki i nauk plastycznych. Można powiedzieć, że jest planistą, malarzem, technikiem i ogrodnikiem w jednym. Kształtuje przyjazną ludziom przestrzeń, łączącą funkcjonalność i estetykę. Jej wyróżnikiem powinna być niepowtarzalność – to coś, co sprawia, że dana przestrzeń jest jedyna w swoim rodzaju, czyli tzw. genius loci.
Mój wykładowca z SGGW, profesor Edward Bartman zawsze nam powtarzał, że architekt krajobrazu musi również edukować, odkrywać przed ludźmi różnorodność i możliwości organizacji przestrzeni wokół nich, która jest przyjazna człowiekowi i środowisku, a zarazem w niepowtarzalny sposób buduje pozytywne emocje, jak przystało na prawdziwą sztukę.
Z kolei urzędowy opis tego zawodu określa, że architekt krajobrazu „opracowuje programy oraz projekty budowy i modernizacji obiektów architektury krajobrazu i terenów zieleni miejskiej, a także projekty ochrony i kształtowania krajobrazu terenów niezurbanizowanych w celu zachowania i rozwijania różnorodności, osobliwości i piękna krajobrazu”.
Coraz częściej architekt krajobrazu jest równorzędnym współtwórcą założeń urbanistycznych. Współpracuje z całym zespołem projektowym, np. osiedla, placów miejskich, parków, nabrzeży rzek, dróg czy autostrad. Od niedawna ma też dodatkowe zadania związane z retencją, odprowadzeniem równomiernym i bezpiecznym dla środowiska oraz człowieka wody po np. nagłych, obfitych opadach deszczu.
Po co zatrudnić architekta krajobrazu?
Niektórzy uznają zatrudnienie architekta krajobrazu za niepotrzebny wydatek. Wystarczy przecież posadzić kilka roślin i będziemy mieli ogród. Czy jednak wiesz, które z nich najlepiej przyjmą się na twoim terenie? Które rośliny wybrać ,żeby były bezpieczne dla dzieci ? Czy umiesz zaaranżować i zmienić przestrzeń tak, aby stała się przytulnym, całorocznym ogrodem pasującym do architektury budynku ? Czy wiesz która nawierzchnia dobrze sprawdzi się w leśnym ogrodzie a która na mocno nasłonecznionym patio ? Które lampy wybrać, żeby podświetlić drzewo a które, żeby stworzyć klimat w altanie ? Czy masz zaufanych podwykonawców potrafiących przeprowadzić te wszystkie prace ?
A może zamierzasz zatrudnić przypadkową, ale przede wszystkim tanią firmę? Chwilowy zysk, wynikający z takiego działania, na dłuższą metę nie przynosi korzyści. Panowie „lokalni”, choć tani, często nie wiedzą np. że świerk ma odmianę karłowatą i taką, która szybko osiąga 30 m wysokości (łatwo zgadnąć, która zakryje lepiej brzydki widok), że iglaki wolą inny poziom odczynu pH ziemi niż choćby buk, nie przygotują też profesjonalnie nawierzchni, nie zrobią pergoli, instalacji oświetlenia, elementu wodnego, dobrze funkcjonującego systemu automatycznego nawadniania i wielu innych elementów.
Jeśli nie są ogrodnikami, nie będą również wiedzieli, kiedy jest termin cięcia np. forsycji czy jaśminowca. Czy warto ryzykować? Moim zdaniem absolutnie nie.
Poprawiałam niejeden źle wykonany ogród. Bardzo często okazywało się, że prace nie tyle trzeba zacząć od początku, ale wręcz najpierw oczyścić teren z pozostałości po nieudolnych pracach wykonanych przez przypadkowo wybraną firmę.
Co zyskujesz zatrudniając architekta krajobrazu?
Zatrudniając architekta krajobrazu zyskujesz przede wszystkim wykształconego doradcę, który znając warunki panujące na twojej działce, rodzaj gleby i jej pH, nasłonecznienie terenu czy kierunek przeważających na danym terenie wiatrów potrafi zaproponować ci najlepsze rozwiązania, pasujące do twojej wizji zagospodarowania terenu. On dokładnie podpowie, jak ukryć widok na nieciekawy dom sąsiada, czy trawnik urośnie pod orzechem i tak zaplanuje nasadzenia roślin, aby widok ogrodu o różnych porach roku zawsze budził zachwyt.
Wysłucha potrzeb wszystkich domowników i zaproponuje dla każdego coś co sprawi ,że cała rodzina będzie chętnie z ogrodu korzystać.
6 rzeczy, które zapewnia architekt krajobrazu
- Dostosowanie ogrodu do warunków środowiskowych i potrzeb inwestora
- Projekt ogrodu
- Plan kolejnych etapów budowy ogrodu
- Sprawdzonych, zaufanych podwykonawców
- Działanie według sprawdzonych procedur
- Spełnienie wymogów prawnych inwestycji