Ile kosztuje realizacja ogrodu zależy od wielkości terenu, elementów do wykonania i zastosowanych materiałów. Oprócz tego niezwykle istotna jest sprawność ekipy wykonawczej poparta doświadczeniem.
Zazwyczaj zagospodarowanie otoczenia wokół budynku jest realizowane już po zakończeniu budowy a często także po wykonaniu prac wykończeniowych we wnętrzach.
Mimo że, na tym etapie środki finansowe są już mocno ograniczone na niektórych elementach ogrodu oszczędzać nie warto.
Przygotuj teren ogrodu
Najważniejszy jest plan. Jeśli chcesz mieć ogród w miejscu, które dopiero budujesz, zacznij pracować nad jego rozplanowaniem. Najlepiej razem z budynkiem. Dzięki temu wykorzystujesz możliwość wykonania niektórych części zagospodarowania terenu w trakcie budowy budynku i przy pomocy ekip budowlanych. Na przykład możesz zużyć ziemię z wykopów pod fundamenty do ukształtowania terenu. Podobnie jest z instalacją wodną i oświetleniem terenu. Kiedy zakładasz ją w budynku przygotuj przyłącza pod realizację ogrodu.
W przypadku gdy budynek już stoi zacznij od sprzątania. Jakiego? Spróbuj wykopać dołek pod drzewo na swoim terenie, a się przekonasz. Pewnie znajdziesz kawałki cegły, drut kolczasty, butelki lub inne śmieci. Chyba, że masz wyjątkowe szczęście i teren jest zadbany.
Koszt usuwania odpadów budowlanych i ewentualnego nawiezienia dobrej ziemi jest znaczny, ale bez odpowiedniego podłoża, rośliny nie będą dobrze rosnąć. Warto zainwestować i starannie przeprowadzić ten pierwszy etap realizacji ogrodu. To trochę, jak budowanie fundamentów pod dom. Kiedy ziemia jest wolna od gruzu, szkła i resztek roślinnych, kolejnym krokiem jest zakopanie kabli do oświetlenia zewnętrznego i różnego typu rur, potrzebnych do obsługi ogrodu.
Nawet jeśli planujemy rozłożyć realizację projektu na kilka lat wszystkie instalacje podziemne trzeba zakopać przed wykonaniem nasadzeń i trawnika. Nie oznacza to, że w tym samym momencie trzeba kupować wszystkie elementy systemu automatycznego nawadniania czy lampy ogrodowe. Te zakupy można zostawić na dalszy etap trzeba jedynie ułożyć część podziemną instalacji.
Wykorzystuj okazje
Mając przygotowany teren z rozłożonymi instalacjami podziemnymi można przejść do kolejnego etapu czyli wykonania nawierzchni i budowy tarasów. Wybieraj trwałe materiały, które będą służyły przez wiele lat jak np. kostki i płyty kamienne lub betonowe. Rozważ wykorzystanie materiałów z odzysku pod warunkiem, że są w dobrym stanie.
Realizację prac na zewnątrz można spróbować zlecić ekipie wykańczającej wnętrza. Elektryk czy też stolarz zatrudniony do prac we wnętrzach zazwyczaj jest w stanie wykonać również prace na zewnątrz. Oszczędzi to nie tylko czas ale i pieniądze ponieważ stawki elektryka są zazwyczaj niższe niż wykonanie instalacji elektrycznej przez firmę ogrodniczą. Ma to również tą zaletę, że odpowiednie obwody elektryczne zewnętrze od razu zostaną zabezpieczone i podłączone do odpowiednich włączników w budynku.
Po wykonaniu tych wszystkich ciężkich prac przychodzi pora na najprzyjemniejszą część czyli rośliny i trawnik. Tam gdzie oszczędzano na pierwszych, przygotowawczych etapach realizacji a za to kupiono większe egzemplarze roślin po kilku latach teren nadal nie wygląda atrakcyjnie. Mając dobrze przygotowaną działkę i kupując nawet nieco mniejsze rośliny po kilku latach będziemy cieszyć się zdrowymi i pięknymi egzemplarzami, które często doganiają te większe egzemplarze rosnące w trudniejszych warunkach.
Optymalizuj
Planując zakup samych roślin pomyślmy o zakupie kilku większych egzemplarzy. Najlepiej drzew czy krzewów liściastych zaplanowanych w pobliżu tarasu czy innego miejsca do siedzenia lub w bezpośrednim sąsiedztwie okien. Wtedy przy porannej kawie będziemy mogli się cieszyć zielenią tuż po założeniu ogrodu a nie dopiero za kilkanaście lat. Takie zróżnicowanie wielkości kupowanych roślin do nowego założenia stworzy wrażenie, że ogród jest starszy niż jest naprawdę a bezpośrednie otoczenie miejsca do siedzenia szybciej zyska przytulny charakter.
Małe rośliny posadzone w zaplanowanych miejscach nie zapełniają tak przestrzeni jak ich dorosłe formy. Tuż po wykonaniu nasadzeń zostaje dużo wolnego miejsca. Nie dajmy się jednak skusić na dokupienie jeszcze kliku czy kilkunastu krzewów ponieważ po paru latach będzie z nimi tylko kłopot. Lepiej w te puste miejsca posadzić stosunkowo nie drogie ozdobne trawy, byliny i rośliny cebulowe. Zapełnią one szybko przestrzeń a docelowym krzewom czy drzewom pozwolą swobodnie się rozwijać. W razie potrzeby po kilku latach są zdecydowanie łatwiejsze do usunięcia i nie wymagają żadnych pozwoleń na wycinkę.
Po posadzeniu roślin czas na trawnik. Tańszą wersją jest trawnik z siewu, który ma jednak tą wadę, że w swojej początkowej fazie wymaga o wiele więcej pracy niż droższy trawnik z rolki. Na taki siany trawnik nie powinno się wchodzić przez około miesiąc tak aby poszczególne źdźbła dobrze się ukorzeniły.
W tym czasie oczywiście trzeba trawnik odpowiednio podlewać. W przypadku zastosowania systemu automatycznego nawadniania na tym etapie trzeba dokupić wszystkie jego brakujące części sterownik, elektrozawory, zraszacze na trawnik wraz z dyszami, czujnik deszczu, linię kroplującą pod rośliny. Uruchomiony system nawadniający zapewni optymalne podlewanie co ograniczy ewentualne straty w nowo posadzonych roślinach.
Stosując się do tych porad można sporo zaoszczędzić. Z moich doświadczeń wynika, że realizacja ogrodu przeprowadzana według opisanego planu z doświadczoną ekipą może być nawet o 20% tańsza. Dlatego warto zatrudnić architekta krajobrazu.